Rob Berghmans, de oprichter van de intussen 20-jarige Antwerpse Caffènation (met 4 vestigingen), werd op vraag van Gazet van Antwerpen onderworpen aan een blinde smaaktest – een cupping – van 14 verschillende merken arabicabonen. De Antwerpse barista kende de Oxfam Fair Trade-Congokoffie de hoogste smaakscore toe én bejubelde ook haar uitmuntende prijs-kwaliteitsverhouding.
Oordeel met kennis van zaken
“Ik had weinig verwacht van deze test”, zegt Rob Berghmans, al 21 jaar in het koffievak. “Wij verkopen specialty coffee-bonen van de allerbeste kwaliteit die, in tegenstelling tot supermarktbonen waarover de test ging, lichter gebrand zijn.” Maar de Congokoffie van Oxfam Fair Trade valt dus niet zomaar over dezelfde kam te scheren als supermarktkoffie.
Het bijschrift van Rob Berghmans bij de blinkende score van 8/10 luidt dan ook: “Mooie balans tussen zuur en zoet. Ik proef framboos en citroenschil. Zo’n evenwicht is belangrijk. Niet alleen in de keuken, ook bij koffie. Licht gebrand, aangenaam om te drinken en ideaal als filterkoffie. Deze zou ik thuis willen drinken. Aan deze prijs? It’s a steal. Een koopje.”
“De winnaar zou ik zeker thuis willen drinken. Ongelooflijk dat zo’n goeie koffie tegen die prijs wordt verkocht.”
Rob Berghmans, Caffènation Specialty Coffee Roastery and Bar
Betaalbare topkwaliteit waar iedereen bij wint!
Vergeleken met de 13 andere merken in deze test, is de Congokoffie niet alleen bijzonder kwalitatief van smaak, maar ook heel degelijk geprijsd. Zo zijn er in dezelfde test ook arabicabonen die 50% meer kosten, maar in de smaakbeoordeling achteraan in de klas zitten.
De prijszetting van alle Oxfam-koffies is opgebouwd uit een vastgestelde minimum-fairtradeprijs, die stijgt wanneer de marktprijs stijgt, maar niet onder een bepaalde bodemniveau daalt, wanneer de marktprijs dat wel zou doen. Bovendien betaalt Oxfam de producenten ook per kilo een fairtradepremie, die afhankelijk van kwaliteit en biocertificatie nog kan aandikken (wat voor de gelauwerde Congokoffie ook het geval is). Kortom, haal je deze koffie in huis? Dan heb je niet alleen topkwaliteit in een kopje, maar steun je ook de kleinschalige koffieboer.in, die het op wereldschaal vaak met de kruimels van de consumentenprijs moeten stellen.
Cupping: een geijkte manier van koffie proeven
wist je dat zo’ n blinde, professionele smaaktest gebonden is aan enkele specifieke regels
- Zo moet je per gram gemalen koffie 18 ml water toevoegen, aan een temperatuur net onder het kookpunt.
- Nadat de koffie vier minuten heeft kunnen ’trekken’, proeft de barista de koffie een eerste keer op 60°C
- Koffie proeven gebeurt net als bij wijn op een ‘slurpende’ manier. Door lucht mee te nemen in de mond, stimuleer je alle smaakpapillen
- Na een eerste smaakimpressie en verdere afkoeling van de koffie, keurt de barista de koffie een tweede keer, om nuances in het oordeel aan te brengen
(Bron: Christine De Herdt, Gazet van Antwerpen, 7/12/2024)